Zapalenie zatok u dzieci

0
1938
Zapalenie zatok u dzieci

Zapalenie zatok u dzieci wynika zazwyczaj z zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Choroba może objawiać się ostro lub przewlekle. Zapalenie zatok u dziecka jest łatwo rozpoznać – choroba objawia się zatkanym nosem oraz ropną bądź śluzowo-ropną wydzieliną z nosa. Dodatkowymi objawami często występującymi są bóle głowy, gardła i ogólne złe samopoczucie. Zapalenie zatok u dzieci można leczyć objawowo bądź z zastosowaniem antybiotykoterapii, której każdy oczywiście stara się uniknąć. Antybiotyki stosuje się w ostateczności. Na szczęście zapalenie zatok często udaje się wyleczyć naturalnymi sposobami, dzięki czemu nie obciążamy organizmu lekami.

Jak rozpoznać zapalenie zatok u dziecka?

Objawy zapalenia zatok u dziecka są typowe dla infekcji wirusowej. Złe samopoczucie, gorączka i ból gardła oraz mięśni to objawy występujące praktycznie zawsze podczas tej choroby. Dodatkowo pojawia się kichanie, zatkanie nosa, intensywny wyciek z nosa oraz kaszel nasilający się w nocy. Wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła i powoduje występowanie odruchu kaszlowego. W nocy kaszel się nasila, ponieważ nagromadzony śluz nie zostaje ewakuowany i łatwiej uchodzi do gardła podrażniając śluzówkę. Oprócz wyżej wymienionych objawów dzieci skarżą się na :
– uczucie bólu twarzy,
– ból głowy,
– mówienie „przez nos”,
– chrapanie,
– nieprzyjemny zapach z ust.

Zatoki u dzieci – jak leczyć?

Jeżeli objawy wcześniej wymienione utrzymują się dłużej niż 5 dni, a nawet dochodzi do ich pogłębienia – można podejrzewać, że mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym. Niestety w tym przypadku włączenie do kuracji antybiotyku jest zazwyczaj koniecznością. Jeśli objawy utrzymują się powyżej 10 dni, są bardzo intensywne, a wydzielina z nosa ma charakter ropny – lekarze nie mają się nad czym zastanawiać – wyleczenie tej infekcji bez zastosowania antybiotyku byłoby bardzo trudne. Oczywiście należy pamiętać, że nie każde zapalenie zatok jest spowodowane bakteriami, więc należy uważać z przedwczesnym włączeniem antybiotykoterapii. W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej szczepów odpornych na działanie antybiotyków, dlatego tak ważne jest stosowanie antybiotyków tylko w ostateczności.

Zapalenie zatok – czy aby na pewno?

Czasami zapalenie zatok jest mylone ze zwykła alergią. Objawy mogą tutaj być mylne. Pediatra może czasem podjąć decyzję o przeprowadzeniu testów alergicznych. Długotrwały katar może mieć doprawdy różne podłoże, czasami bardzo trudno ustalić jedną przyczynę kataru. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia zatok należy unikać narażenia na infekcje wirusowe. Dobrym sposobem na uniknięcie tej choroby jest też szczepienie.

Leczenie w domowym zaciszu

U dzieci w leczeniu zapalenia zatok warto stosować sól fizjologiczną lub wodę morską do nosa dla dzieci. W ten sposób wydzielina ma ułatwioną ewakuację z nosa. Wydzielina zostaje rozrzedzona, a błona śluzowa obkurczona. Dodatkowo wskazane jest stosowanie nawilżaczy powietrza. Pediatrzy polecają przede wszystkim inhalacje na zatoki z wykorzystaniem pary wodnej i olejków eterycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here