Zabawki edukacyjne dla dzieci – wybierz świadomie i daj dziecku radość rozwoju!

0
1832
Zabawki edukacyjne dla dzieci - wybierz świadomie i daj dziecku radość rozwoju!

Zabawki edukacyjne dla dzieci – oferta rozwojowa dostępna już dla niemowląt!

Psychologowie dziecięcy zgodnie podkreślają, że zabawki edukacyjne działają stymulująco na dziecko. Stymulacja taka zachodzić powinna już w wieku niemowlęcym, dzięki czemu dziecko uczy się bezpiecznych więzi ze światem, zaufania do dorosłego – zwanego w psychologii figurą przywiązania – oraz buduje poczucie zaufania do własnych sił twórczych. Zabawki edukacyjne dla niemowląt to zwykle miłe w dotyku, wykonane z właściwych materiałów, książeczki dotykowe, zabawki sensoryczne takie jak wiszące, kolorowe ośmiorniczki i miękkie maskotki. Zabawki edukacyjne wprowadzać trzeba dziecku jak najwcześniej, aby jego, rozwijający się dynamicznie, mózg otrzymywał bodźce zachęcające dziecko do eksploracji świata. Ciekawość taka buduje inteligencję dziecka.

Zabawki obrazkowo-werbalne dla nieco starszych dzieci

Bardzo interesującą ofertą zabawek edukacyjnych dla nieco starszych dzieci, powyżej drugiego roku życia, są tak zwane zabawki obrazkowo-werbalne. Należą do nich miękkie lub wykonane z niełamiących się (koniecznie z zaokrąglonymi rogami) książeczki zbudowane na zasadzie analogii słów i obrazów wprowadzających nowe dla dziecka pojęcia. Mogą to być książeczki tematyczne o zwierzątkach, ubrankach, kwiatach lub inne. Ważne jest to, aby obraz (słowo) wypowiadane przez opiekuna w trakcie wspólnego oglądania książeczki  z dzieckiem stawał się nowym śladem pamięciowym w umyśle malucha. W ten sposób rozwija się intensywnie jego kora mózgowa i pobudzane są znacząco ośrodki ekspresji oraz rozumienia mowy.

Klocki, puzzle, układanki bez ograniczeń wiekowych

Kolejna grupa zabawek edukacyjnych dla dzieci to przedmioty wymagające rozbudowanego, logicznego myślenia, w tym kojarzenia części i całości. Chodzi o to, aby dziecko, najczęściej powyżej czwartego roku życia, mogło uczyć się odnajdywania związków pomiędzy elementami większych układów. Znakomicie służą temu klocki, drewniane lub specjalistyczne, puzzle i układanki przestrzenne. Dziecko w zabawie nimi podejmuje wysiłek dopasowywania cząstek do siebie, pracuje nad umiejętnością koncentracji uwagi i uczy się podejmowania wielokrotnych prób prowadzących do sukcesu. Te cechy nie tylko są fundamentami dziecięcej inteligencji technicznej, ale i służą radzeniu sobie z niepewnością i stresem. Klocki, które się wywracają, układanka, która nie od razu jest gotowa – są rewelacyjnym polem treningu mentalnego dla dziecka. Psychologowie zalecają wręcz, aby poddawać dziecko coraz nowsze poziomy uszczegółowienia takich zadań, na przykład proponując składanie puzzli z tak wielu cząstek, aby ich pełne złożenie wymagało kilku sesji zabawy. Dzięki zabawkom edukacyjnym dzieci uczą się własnych reguł rozumienia siebie i świata, a więc stają się małymi ludźmi rozumiejącymi swoje potrzeby i rzeczywistość. Dlatego właśnie zabawki edukacyjne są nieodzowne w prawidłowym rozwoju dziecka w każdym wieku – ich szeroki wybór znajdziesz na: https://dzieciecyswiat.com.pl/Zabawki-Edukacyjne-c356

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here