Wszystko co należy wiedzieć o ospie u dzieci.

0
1737
Wszystko co należy wiedzieć o ospie u dzieci.

Rodzice małych dzieci często zadają sobie pytania dotyczące takich chorób jak ospa, ponieważ im szybciej zostanie ona rozpoznana tym łatwiej będzie ją wyleczyć.

Co to jest ospa wietrzna?

Jest to choroba zakaźna, która jest typowa zwłaszcza dla wieku dziecięcego. Wywołuje ją wirus ospy i półpaśca, który nazywa się dokładnie herpeswirus VZV – Varicella Zoster Virus. Niestety bardzo łatwo można zarazić się tą chorobą, zwłaszcza gdy ktoś jej nie przeszedł w dzieciństwie. Do zachorowania dochodzi przez tak zwaną drogę kropelkową. Każde zachorowanie jest odrobinę inne, ale zazwyczaj u zdrowych dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym ma charakter łagodny. W rzadkich przypadkach mogą pojawić się groźne powikłania dlatego należy szczepić nasze maluchy. Taki wirus jest niezwykle niebezpieczny dla osób z obniżoną odpornością, a także niemowląt oraz noworodków.

Jakie są objawy tej choroby?

Głównymi objawami są zmiany skórne oraz gorączka. Te zmiany objawiają się różowymi plamkami, które następnie zmieniają się w grudki, by w ostatnim stadium wypełnić się surowiczym płynem. Podczas tej choroby możemy wyróżnić kilka jej etapów, a kolejnym z nich jest mętnienie płynu surowiczego wypełniającego pęcherzyki oraz przekształcają się one w krosty. W tym okresie należy dopilnować by dziecko nie drapało się, gdyż dzięki temu powstaną strupy, które nie zostawią blizn gdy już odpadną. Dziecko często uskarża się również na ból głowy, a także jest osłabione oraz marudne.

Charakterystyczne miejsca występowania wysypki

Zazwyczaj wysypka pojawia się na tułowiu, następnie pojawia się na skórze głowy, policzkach, ramionach oraz udach. Niestety atakuje czasem okolice ust oraz oczu. Wysypka pojawia się stopniowo, a już nawet po kilku dniach całe ciało maluszka może już być usłane krostkami.

Ospa u dzieci – ile trwa?

Wirus ospy oraz półpaśca może namnażać się w organizmie dwa lub trzy tygodnie. Całkowity okres choroby może trwać od dziesięciu do czternastu dni. W tym czasie maluszek może zarażać, czas zarażania zaczyna się od wystąpienia wysypki do wyschnięcia wszystkich wykwitów.

Jak się roznosi ospa wietrzna?

Ta choroba roznosi się drogą kropelkową, zatem aby zachorować trzeba mieć kontakt z nosicielem wirusa. Wystarczy jedynie przebywać w jednym pomieszczeniu lub też można zarazić się przez dotyk. Dzieci zarażają się zazwyczaj w przedszkolu lub żłobku.

Szczepienie na ospę

Czy takie szczepienie jest ważne? Rodzic może wykorzystać odpłatne szczepienie, które chroni przed zarażeniem, czasami zdarza się że maluszek zachoruje, ale przebieg choroby jest o wiele łagodniejszy oraz rzadko występują powikłania. Maluszek który skończył 9 miesięcy może zostać zaszczepiony, taką szczepionkę można podać oddzielnie lub gdy wykonuje się obowiązkowe szczepienia przeciw różyce, odrze i śwince. Taką szczepionkę podaje się w dwóch dawkach, a najlepszym okresem na podanie kolejnej dawki jest czas gdy minie 6 tygodni od pierwszej dawki. Ta szczepionka chroni również przed półpaścem, na który można zachorować kilka razy w ciągu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here