Nierówna walka dziecka z grypą jelitową-żołądkową

0
1700
Nierówna walka dziecka z grypą jelitową-żołądkową

Niestety przez cały rok istnieje zagrożenie, że nasze dziecko zarazi się grypą jelitowo-żołądkową. Jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, której niewłaściwe leczenie może skutkować poważnymi konsekwencjami. U dziecka żadnej choroby nie wolno bagatelizować, a zwłaszcza chorego brzuszka. Jak odróżnić zwykły ból z przejedzenia od choroby i jak postępować, aby dziecko jak najmniej cierpiało?

Jakie są symptomy grypy żołądkowo-jelitowej?
Najczęstszymi objawami chorobowymi są biegunka, wymioty, ból brzucha i gorączka. Jednak bardzo często zdarza się, że nie wystąpi cały komplet dolegliwości i tego nie wolno bagatelizować. Przebieg choroby bywa bardzo różny i nie ma możliwości jednoznacznego określenia natężenia i rodzaju objawów chorobowych. Dodatkowo jelitówka może wystąpić w towarzystwie innej choroby, na przykład przy zapaleniu górnych dróg oddechowych. Zatem jeśli zaobserwujemy ból brzucha, który nie przechodzi przez kilka godzin, należy być czujnym i przygotowanym na coś więcej niż tylko zwykłą niestrawność

Jak najskuteczniej leczyć objawy chorobowe?
Przy pierwszych objawach grypy należy po prostu niwelować objawy. Czyli podajemy preparaty przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe. Niewskazane jest leczenie ziołami, ponieważ wbrew pozorom mają one bardzo drażniące działanie i zamiast pomóc jedynie zaszkodzą. Ważne jest aby dziecko dużo piło, najlepiej przegotowaną letnią lub ciepłą wodę. Dobrze robi także ciepła, gorzka, zwykła czarna herbata. W żadnym wypadku nie wolno dziecka karmić pełnowartościowymi posiłkami. W takiej sytuacji polecane jest ugotowanie ryżu lub grysiku, na wodzie z niewielką ilością soli.

Kiedy zdecydować się na wizytę u lekarza?
Jeżeli objawy są bardzo intensywnie i nie potrafimy ich sami opanować, należy bezzwłocznie udać się do lekarza pediatry lub na pogotowie. Bardzo intensywne biegunki i wymioty u dzieci szybko prowadzą do odwodnienia organizmu, które jest ogromnie niebezpieczne dla małego organizmu. Jeśli w miarę opanowujemy objawy i widzimy, że po około dobie dziecko zaczyna w miarę wracać do zdrowia możemy zrezygnować z porady lekarskiej. Jednak nie okłamujmy się – porada i farmaceutyki zapisane przez specjalistę szybciej wyeliminują złe samopoczucie. Konieczna jest również wizyta u lekarza jeśli objawy chorobowe występują dłużej niż doba bez tendencji do poprawy.

Jelitówka u dzieci – ile trwa?
Jest to bardzo indywidualna sprawa, która zależy od organizmu, sposobu leczenia i intensywności zachorowania. Średnio zakłada się, że dziecko powinno poczuć się zupełnie dobrze po trzech dniach od momentu zachorowania. Z pewnością wszelkie objawy powinny ustąpić po tym czasie, jednak może to oczywiście trwać dzień dłużej lub dzień krócej. Jeśli chodzi o osłabienie po chorobie, to może trwać kilka dni od momentu ustąpienia dolegliwości.
Aby doprowadzić organizm dziecka do pełni sił warto podawać suplementy diety zawierające elektrolity, które zostały wydalone z organizmu podczas biegunki i wymiotów. Ponadto, bardzo ważne jest aby zaaplikować probiotyk, który odbuduje florę bakteryjną jelit.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here