Każda początkująca matka na początku swojej przygody związanej z wychowywaniem swojego dziecka, boryka się z problemem karmienia piersią. Mleko z piersi matki jest bardzo cenne, to pierwszy pokarm, jaki spożywa niemowlę. I natura zadbała o to, aby miało ono idealną dla malucha temperaturę, jaką jest temperaturę ludzkiego ciała. Jednak bywają takie sytuacje, w których nie możliwe jest aby dziecko dostawało na bieżąco pokarm prosto z piersi – często jest tak, że matki muszą podawać je w butelce i zazwyczaj musza również je lekko podgrzewać, aby miało odpowiednia temperaturę.
Pytanie zatem nasuwa się samo – jak podgrzewać mleko matki ?
Przede wszystkim przechowywanie mleka matki powinno odbywać się w odpowiednich, higienicznych warunkach. Odciągnięty z piersi pokarm powinno się wlać do szczelnych i co bardzo ważne, sterylnych pojemników. Natomiast tuz przed podaniem go dziecku, najlepiej podgrzać mleko do temperatury ciała, czyli 36-37°C. Co istotne, podgrzanie mleka matki do temperatury wyższej niż temperatura ciała zniszczyłoby jego wartościowe składniki, np. przeciwciała.
Jeśli chcemy podawać naszemu dziecku odciągnięte mleko mamy, to musimy wlewać do butelki taką porcję, jaką zwykle wypija niemowlę na jeden swój posiłek. Lepiej zatem wlać za mało, a późnej najwyżej dogrzać jeszcze dokładkę, niż zmarnować tak cenny pokarm. Pokarm matki jest niezwykle wartościowy, dlatego tak ważne jest jego właściwe ściąganie, przechowywanie oraz ogrzewanie, aby podczas tych czynności nie stracił on swoich wspaniałych wartości. Ludzkie mleko wykazuje właściwości antybakteryjne, dlatego dobrze nadaje się do przechowywania. Co bardzo ważne – raz podgrzanego mleka matki, nie można ponownie schłodzić i podgrzać, by następnie podać go dziecku. Należy zawsze pamiętać i mieć na uwadze, fakt, iż dając dziecku najświeższe mleko zapewniamy mu tym samym, jego najwyższą wartość, a przecież tego chcemy dla własnego dziecka.
Podczas przechowywania mleko zazwyczaj ulega rozwarstwieniu, bowiem tłuszcz oddziela się i unosi do góry. Dlatego tez ważne, by przed nakarmieniem dziecka delikatnie pokołysać butelką aby warstwy mogły się połączyć. Zbyt intensywne mieszanie lub potrząsanie może doprowadzić do utraty elementów odżywczych i ochronnych mleka.
Podczas karmienia odciągniętym pokarmem z butelki bakterie z buzi dziecka mogą przedostawać się do mleka. Dlatego też mając to na uwadze, najlepszym rozwiązaniem jest wyrzucenie resztek niedopitego mleka w ciągu godziny lub dwóch od karmienia. Jednak aby uniknąć marnowania pokarmu, warto przechowywać mleko w małych pojemniczkach, w niewielkich porcjach, sprawi to, że będziemy zużywać tylko tyle mleka, ile jest aktualnie potrzebne.
Zatem jak podgrzewać mleko matki ?
Należy włożyć butelkę do kubka, dzbanka albo miski z letnią wodą na kilka minut, tak aby temperatura pokarmu wzrosła do temperatury ciała (37°C). Można również oczywiście użyć podgrzewacza do butelek, który to nie dopuszcza do przekroczenia temperatury 40°C. Nie zalecane jest używanie mikrofalówki, ponieważ w ten sposób łatwo przegrzać mleko.