Często zadawane pytanie, czy samotna matka może adoptować dziecko, ma prostą i jednoznaczną odpowiedź. Może. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby samotny rodzic bądź też singiel/singielka złożyli wniosek o adopcję.
Jedynym problemem jest fakt, że liczba oczekujących na adopcję par jest duża. A pierwszeństwo zawsze przypadnie małżeństwom. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość, gdyż proces adopcyjny trwa długo. A w przypadku samotnej matki może się on jeszcze znacznie wydłużyć. Jednak nie powinno to zniechęcać samotnych rodziców przed staraniem się o adopcję. Każdy po spełnieniu stawianych wymogów ma szansę zostać rodzicem zastępczym.
Jednak ośrodki adopcyjne, mając do wyboru małżeństwo bądź osobę samotną, w przeważającej większości przypadków wybiorą parę, mając na uwadze dobro dziecko. Dziecko lepiej wychowuje się w pełnej rodzinie, mając do dyspozycji oboje rodziców. Tak więc szanse na adopcję dziecka przez samotną matkę są znacznie mniejsze niż w sytuacji, gdy o dziecko stara się para, jednak nie ma żadnych formalnych przeciwwskazań do przyznania samotnej osobie prawa do adopcji, tak że zawsze warto próbować. Choć ośrodki adopcyjne preferują pary, priorytetem jest zawsze dobro dziecka. To, w jakich warunkach będzie ono dorastać, czy zostanie otoczone odpowiednią opieką oraz miłością. Samotna matka może obdarzyć dziecko równie silnym uczuciem, co para, więc to powinno być zawsze najważniejsze przy braniu pod uwagę, kto nadaje się, by zostać rodzicem zastępczym.
Oczekiwania, jakie potencjalny rodzic musi spełnić, tak singiel, jak i w parze, są takie same. Mianowicie musi mieć dobrą sytuację materialną, która umożliwi utrzymanie i odpowiednie wychowanie dziecka. Niezbędna jest w takim przypadku stała praca oraz dobre zarobki. Potencjalny rodzic musi się również charakteryzować brakiem uzależnień oraz dobrą kondycją psychiczną oraz fizyczną.
To, że singiel posiada już dziecko, nie jest przeciwwskazaniem do starania się o adopcję kolejnego dziecka. Napotkane trudności wynikają tylko i wyłącznie z tego, że samotna matka nie ma możliwości zapewnić dziecku pełnej rodziny złożonej z obojga rodziców, tak więc pierwszeństwo w tym względzie zawsze przypadnie parom starającym się o przybrane potomstwo. We dwójkę jest też łatwiej z tego względu, że są większe zarobki. A sytuacja materialna potencjalnego rodzica jest kluczową sprawą podczas rozpatrywania wniosku o adopcję.
Samotne matki w naszym kraju niestety wciąż mają trudniej niż małżeństwa. Trudniejszy jest więc też proces adopcyjny. Jednak sytuacja samotnych rodziców powoli się zmienia, już nie są oni tak szkalowani, jak było to kiedyś. Tak że istnieje szansa, że proces adopcyjny w przypadku samotnej matki w niedalekiej przyszłości będzie przebiegał podobnie, jak to wygląda w przypadku par. Gdyż dobro dziecka jest zawsze na pierwszym planie. A to może zapewnić zarówno para, małżeństwo, singiel, jak i singielka. Wszystko zależy od odpowiedniego podejścia do rodzicielstwa. Samotne matki jako że mają już w tym względzie doświadczenie – powinny być brane pod uwagę tak samo, jak małżeństwa. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja samotnych matek w naszym kraju ulegnie w niedługim czasie zmianie na lepsze.