Podłoże do akwariów – jak wybrać odpowiednie?

0
1550
Podłoże do akwariów

Podłoże to kluczowy element w trakcie aranżacji podwodnego świata. W zależności od materiałów wykorzystanych do stworzenia podłoża, może ono być mniej lub bardziej funkcjonalne i przydatne. Wbrew pozorom, podłoże pełni nie tylko funkcje estetyczne – takie jak tworzenie przyjemnej dla oczu podstawy dla podwodnego krajobrazu. Oprócz tego podłoże pełni ważne funkcje praktyczne – pozwala ukrywać się rybom, można mocować w nim rośliny, a także ustawiać na nim dodatkowe ozdoby lub urządzenia. Poniżej rozwiniemy temat podłoża do akwariów – dowiesz się jakie rodzaje produktów znajdziesz w sklepach oraz po które z nich warto sięgnąć.

Podłoże dla Ciebie – i Twoich rybek

Podłoże akwarystyczna powinno pokrywać całą podstawę Twojego zbiornika. Warto nie pozostawiać żadnych większych wolnych stref, nieosłoniętych przez podłoże. Pełni ono bowiem również funkcje czyszczące – to znaczy zatrzymuje resztki pokarmu, które opadają na dno zbiornika, a także inne odpadki (np. Rybie odchody). Dzięki temu, podłoże nie tylko zwiększy wartość estetyczną Twojego podwodnego królestwa, ale również pozytywnie wpłynie na jakość wypełniającej go wody, a w rezultacie – na zdrowie i życie rybek.

Wśród materiałów wykorzystywanych na podłoże znajdują się przede wszystkim żwirek i piasek. Są to ekologiczne podłoża akwariowe, o największej popularności, stosowane zarówno przez hodowców rybek jak i hodowców roślin. Wybierając pomiędzy nimi, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. 

Wybierając żwirek, warto zwrócić uwagę na kształt i rozmiary poszczególnych jego cząstek. Ewidentną zaletą żwirku, zwłaszcza jeśli porównamy go do piasku, jest fakt, że tworzą go drobinki o różnych rozmiarach, które pozwalają na uzyskanie niezwykłych efektów aranżacyjnych. Możesz za ich pomocą tworzyć wydmy lub wgłębienia, a także stabilizować ułożenie innych elementów wyposażenia akwarium – na przykład roślin. Warto podkreślić, że żwirek cieszy się wzięciem zarówno przez hodowców rybek jak i roślin, właśnie z uwagi na jego dużą wartość aranżacyjną i praktyczną. 

Piasek to również słuszny wybór. Po tego typu podłoże sięgają hodowcy zainteresowani stworzeniem wyjątkowej, porażajacej wizualnie aranżacji świata podwodnego. Piasek pozwala stworzyć egzotyczny krajobraz, imitując wygląd wydm lub plaży. Podłoże z piasku świetnie sprawdza się w zestawieniu z klasycznymi ozdobami: okrętami, wulkanami i kamieniami. 

Mieszanie podłoży do akwarium 

Często stosuje się także mieszanki różnych podłoży – w tym między innymi mieszanki różnych gatunków żwirku lub piasku. Dzięki temu uzyskujesz podłoże o różnej granulacji, co pozwala na jego stosowanie w aranżowaniu niemal wszystkich typów zbiorników. Powstała w ten sposób mieszanka jest często różnokolorowa, co stanowi jej dodatkowy atut. Dysponując podłożem złożonym nawet z 3 (lub więcej) przyjemnych odcieni, masz możliwość stworzenia naprawdę widowiskowego krajobrazu akwariowego.

Mieszanie różnych gatunków piasku jest natomiast dobrym sposobem, by ułatwić funkcjonowanie rybkom dennym. Piasek o różnej granulacji będzie działał na ich korzyść – łatwiej będzie przebiegać proces tworzenia kryjówki oraz jej opuszczania. Szczególnie dobrze wypada pod tym względem piasek kwarcowy, łączący aspekty praktyczne z estetycznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here