Rozwój dziecka, zwłaszcza w pierwszych latach jego życia, ma decydujący wpływ na jego późniejsze, potencjalne możliwości. Zapewnienie nawet najmłodszym możliwości nauki poprzez zabawę i stworzenie dobrych warunków, skutkuje wyćwiczeniem zdolności logicznego myślenia, szybszego przyswajania wiedzy i innych, niezbędnych w codziennym, dorosłym życiu umiejętności. Logiczne i edukacyjne gry planszowe, które przeżywają wielki powrót popularności od dobrych kilku lat, pozwalają w atmosferze zabawy kształtować wspomniane umiejętności.
Funkcje wychowawcze gier planszowych
Edukacyjna gra planszowa dla dziecka czy jakakolwiek inna rozgrywka, poza funkcjami poznawczymi, uczy również relacji społecznych. Dziecko, rywalizując z innymi osobami czy kolegami, ćwiczy jednocześnie umiejętność współdziałania, szacunek dla innych graczy, chęć podejmowania nowych wyzwań, uspołecznia i trenuje umiejętności zarówno wygrywania, jak i przegrywania. Wszystko to pozwala dzieciom lepiej funkcjonować w późniejszym okresie życia, który często będzie wymagał od nich elastyczności i przystosowania się do rozwoju sytuacji niekoniecznie zgodnego z ich życzeniem.
Gry edukacyjne dla najmłodszych
Wprowadzanie dzieci w świat gier planszowych można rozpocząć już od ukończenia przez nie 3 roku życia. Proponując im gry planszowe takie, jak „Dni Tygodnia”, „Co do czego, Tato?” czy „Poznajemy godziny” nie tylko rozszerzamy ich słownictwo, ale też umiejętności szybkiego postrzegania i kojarzenia szczegółów. Dzieci, poznając pojęcia używane w poszczególnych grach, przyswajają sobie również m.in. orientację w czasie, ćwiczą logiczne myślenie, wyobraźnię oraz zdolności skojarzeń. Najlepsze gry planszowe dla dzieci potrafią wciągnąć na długie godziny całą rodzinę, co pozwala jednocześnie budować silne więzi i spędzać czas w bardziej kreatywny sposób niż przed ekranem telewizora czy komputera.
Gry edukacyjne dla starszych dzieci
Logiczne gry planszowe dla dzieci pełnią również ważną funkcję edukacyjną, poszerzając wiedzę o świecie czy zachęcając do odkrywania go po swojemu. Starszym dzieciom można zaproponować rozgrywki sprawdzające ich wiedzę, jak „Ale Historia!” w przyjemny sposób przypominającą fakty z dziejów Polski, podróżny quiz „Gdzie raki zimują”, dzięki któremu czas poświęcony na jazdę samochodem czy pociągiem minie znacznie szybciej albo też „Pan tu nie stał! Demoludy”, która w zabawny sposób przybliża najmłodszym egzotyczne już dzisiaj dla nich realia PRL-u i komunizmu w krajach sąsiadujących z Polską.
Wymienione w tekście i inne podobne gry planszowe znajdziesz na MojeBambino.pl