odra u dzieci

0
2363
odra u dzieci

Odra to choroba zakaźna mogąca prowadzić do wielu powikłań, do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, czyli na skutek bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Okres zachorowalności wzrasta najczęściej w okresie zimy i wczesnej wiosny, u dzieci przebieg choroby jest zdecydowanie cięższy niż u osoby dorosłej. Odrę charakteryzuje wysypka na całym ciele oraz wystąpienie objawów grypopodobnych, np. kaszel, katar i podwyższona temperatura.
Jakie są objawy odry u dzieci – w przebiegu odry wyróżnia się cztery następujące procesy
Pierwszym etapem jest wylęganie się choroby – trwa on od 9 do 14 dni od kontaktu z zarażonym zazwyczaj przebieg tego procesu jest bezobjawowy, czasami dziecko może skarżyć się na ogólne złe samopoczucie i osłabienie. Drugim etapem choroby jest pojawienie się objawów grypopodobnych czyli okres nieżytowy – występuje niskie lub średnie podwyższenie się temperatury ciała, pojawia się nieżyt nosa oraz zapalenie spojówek – tym dolegliwością może również towarzyszyć suchy uciążliwy kaszel spowodowany zapaleniem gardła i krtani. W późniejszej fazie tego okresu zaczynają pojawiać się na błonie śluzowej policzków białe plamki otoczone czerwoną obwódką tzw. plamki Fiłatowa i Koplika. Kolejnym etapem przebiegu choroby jest okres wysypkowy – jest to najcięższy etap przebiegu odry. Razem z wysypką pojawia się także bardzo wysoka gorączka często do 40 stopni oraz ogólne pogorszenie się stanu dziecka. Niekiedy obserwuje się takie dolegliwości jak duszności, sinica, przyśpieszenie tętna oraz senność i ogólne zmęczenie dziecka. Początkowo wysypka obejmuje okolicę twarzy oraz za uszami następnie pojawia się na skórze szyi, górnej części klatki piersiowej i pleców, a w końcu obejmuje cały tułów i kończyny. Początkowo wysypka charakteryzuje się nielicznymi i niewielkimi plamkami w kolorze ciemnego różu, których w ciągu doby pojawia się coraz więcej stając się bardziej wypukłe i przypominają grudki. Wraz z rozwojem odry grudki stają się coraz większe przez co zlewają się ze sobą; mogą obejmować niemal całą skórę, pozostawiając tylko w niektórych miejscach białe pasma. Wysypka zanika w takiej samej kolejności gdy się pojawiała. Po kilku dniach choroby wysypka zaczyna się samoistnie łuszczyć. Ostatnim etapem jest okres zdrowienia – wysypka zaczyna blednąć, ustępuje kaszel a temperatura ciała wraca do normy. Zdrowienie chorego może trwać kilka dni.
Odra u dzieci – leczenie:
Diagnoza wykonywana przez lekarza ma na celu stwierdzić czy dziecko może być leczone w domu czy należy je hospitalizować. Leczenie odry ma charakter objawowy, niestety nie ma skutecznego leku na tą chorobę. Dużą rolę w przebiegu choroby jest leczenie występujących objawów, wysoką gorączkę należy zmniejszać paracetamolem lub ibuprofenem dodatkowo można stosować okłady. Dziecko powinno przede wszystkim przyjmować dużą ilość płynów i dużo odpoczywać. Oprócz tego konieczne jest dbanie o częste wietrzenie pomieszczenia, w którym dziecko przebywa na co dzień. Dieta dziecka w okresie przebiegu choroby powinna być płynna lub półpłynna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here