Różyczka u dzieci – jak ją rozpoznać prawidłowo?

0
1936
Różyczka u dzieci - jak ją rozpoznać prawidłowo?

Przede wszystkim na samym początku należy zaznaczyć, iż różyczka jest chorobą zakaźną, którą najłatwiej złapać drogą kropelkową (przez bezpośredni kontakt z chorym), jednak również można się zarazić różyczką drogą krwionośną (przez krew lub łożysko – dotyczy to płodu w łonie matki) oraz poprzez bezpośredni kontakt z materiałem zakaźnym (ze śliną, krwią czy moczem). Jest to wirusowa choroba zakaźna, która dotyka głównie dzieci. Warto mieć na uwadze, że zwykle jest ona niegroźna. Jest to choroba wieku dziecięcego, przebiegająca z pojawiająca się wysypką i powiększeniem węzłów chłonnych, natomiast wywoływana jest ona przez wirus różyczki. Obecnie częstość jej występowania znacznie się zmniejszyła, dzięki wprowadzeniu obowiązkowego szczepienia ochronnego przeciw różyczce.

Zatem jak wygląda różyczka u dzieci i jakie są jej objawy?
Różyczka u dzieci występuje głównie w okresie zimowo-wiosennym. Zazwyczaj powinna wystąpić między piątym a piętnastym rokiem życia. Może przydarzyć się także zachorowanie na różyczkę osobie dorosłej, która to nie przeszła jej w wieku dziecięcym. To jednak zdarza się bardzo rzadko. Na różyczkę chorują przede wszystkim osoby nieszczepione – dzieci i dorośli, a zarazić może się zarówno dziecko od dorosłego, jak i dorosły od dziecka. Chory jest zakaźny dla osób z otoczenia już nawet siedem dni przed pojawieniem się wysypki i około pięć dni po jej wystąpieniu.
Bardzo często się zdarza, że objawy różyczki u dziecka w ogóle się nie pojawiają. A jeśli już występują, to zazwyczaj z reguły następuje to etapami. Na samym początku mamy do czynienia z okresem zwiastunowym, następnie dochodzi do powiększenia się węzłów chłonnych u chorego dziecka, a później pojawia się już wysypka. Warto jednak pamiętać, o tym, że nie u każdego dziecka muszą występować wszystkie te etapy.

Jak się zaczyna różyczka?
W etapie zwiastunowym, czyli ok 1-2 dni przed pojawieniem się wysypki u dziecka występuje:
– złe samopoczucie dziecka,
– bóle mięśniowe,
– gorączka lub stan podgorączkowy,
– ból głowy i gardła,
– czasami biegunka.
Następnie kolejnym etapem przebiegu różyczki u dziecka jest wysypka, której cechami charakterystycznymi są:
– bladoróżowe, drobne, rozsiane plamy na skórze (wysypka drobnoplamista),
– głównym miejscem, w którym pojawia się wysypka, jest twarz dziecka (tutaj plamki mogą się zlewać) oraz także tułów, jednak w przeciągu doby wysypka u dziecka rozprzestrzenia się na kończyny,
– u niektórych dzieci wysypka przy różyczce swędzi,
– z reguły znika po kilku dniach i nie pozostawia na skórze żadnych przebarwień, czy też blizn.

Leczenie różyczki?
Na samym początku należy uspokoić każdego, bowiem różyczka jest chorobą na tyle niegroźną, że nie leczy się jej w sposób specjalny.
Różyczkę leczy się poprzez skupianie się głównie na jej objawach. Priorytetem jest wtedy zbicie bardzo wysokiej, bo sięgającej nawet do czterdziestu stopni, gorączki. Ważne aby dziecko podczas zachorowania na różyczkę oszczędzać i wygrzewać.W przypadku podejrzenia, że dziecko ma różyczkę konieczna jest wizyta u lekarza, który to rozpoznaje chorobę głównie poprzez zebranie wywiadu oraz na podstawie charakterystycznych objawów.

Czy można zapobiec różyczce?
Przede wszystkim podstawą zapobiegania zachorowaniu na różyczkę są szczepienia ochronne. W Polsce szczepienie przeciwko różyczce należy do szczepień obowiązkowych u dzieci. Wykonuje się ją w 13-14 miesiącu życia dziecka oraz gdy skończy ono 10 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here