Kiedy zaczyna bić serce w łonie matki?

0
3972
Kiedy zaczyna bić serce w łonie matki?

Jak wiemy z pewnością wiele kobiet w ciąży pragnie, by ich dziecko urodziło się zdrowe, ze zdrowym serduszkiem. Ciąża dla kobiet to piękny i wyjątkowy czas, bowiem w jej ciele rozwija się nowe życie, maleńki człowiek, który wkrótce przyjdzie na świat i dołączy do rodziny. Tak więc zrozumiała wydaje się być, iż każda ciężarna obawia się o to, czy dziecko rozwija się prawidłowo w jej łonie, czy wszystko jest w porządku. Chodząc na badania kontrolne i USG kobiety nie mogą doczekać się momentu, w którym to usłyszą po raz pierwszy bicie serca swojego dziecka.
Wielu z nas zadaje sobie pytanie kiedy zaczyna bić serce dziecka w łonie matki ?
Aby odpowiedzieć na to pytanie warto przede wszystkim na początku zapoznać się z faktem, iż serce ludzkie nie pojawia się zaraz po zapłodnieniu.Na samym początku ciąży lekarz stwierdza jedynie istnienie pęcherzyka płodowego z zarodkiem, aczkolwiek jest on jeszcze bez bijącego serca.
Jak wskazuje wiele artykułów określenie dokładnego momentu, w którym to, w zarodku ludzkim dochodzi do „uruchomienia się” pracy układu sercowo-naczyniowego, jest bardzo trudne. Ciekawostką jest, że naukowcy badania przeprowadzają na myszach, u których struktura serca niewiele się różni od budowy ludzkiego serca.
Zatem kiedy zaczyna bić serce dziecka w łonie matki?
Serce płodu zaczyna bić już w 22. dniu życia płodowego, ale na USG udaje się to zarejestrować dopiero około szóstego tygodnia ciąży. Wysłuchanie jego czynności jest uznawane za najpewniejszy objaw, potwierdzenie ciąży. Podczas wizyty kontrolnej lekarz najpierw musi określić dokładne położenie płodu, by następnie dobrze wybrać miejsce, w którym serce będzie najlepiej słyszalne i do niego przykłada ultradźwiękowy detektor tętna.
Jednakże należy pamiętać, że nie zawsze juz w szóstym tygodniu słyszalne jets bicie naszego dziecka. Mają na to wpływ różne rzeczy, np.: jakość ultrasonografu, budowa matki, położenie jej macicy, itp. Niektóre kobiety w ciąży zobaczą bicie serduszka w szóstym tygodniu, inne będą musiały poczekać na przykład jeszcze dwa tygodnie.
Jeśli natomiast w ósmym tygodniu ciąży nadal nie widać akcji serca zazwyczaj niestety oznacza to poronienie.
Jak wygląda rozwój serca u dziecka?
Serce płodu na początku przypomina tak jakby mały pulsujący przewód. Następnie szacuje się, iż w szóstym tygodniu ciąży powstaje już własny krwiobieg płodu. W kolejnym etapie formują się wszystkie narządy, a serce dzieli się na prawą oraz lewą komorę. W około siedemnastym tygodniu, gdy dziecko ma już około 11-12 cm, jego serce wykonuje już ciężką pracę i przepompowuje już nawet 24 litry krwi na dobę.Serce niemowlaka całkowicie ukształtowane jest dopiero pod koniec dziewiątego miesiąca, a więc pod koniec ciąży. To własnie od tego momentu dziecko jest gotowe, by mogło żyć poza łonem mamy
Na koniec ciekawostka, otóż w dzisiejszych czasach mamy możliwość słuchania bicia serca naszego dziecka nawet w domu. Na rynku mamy dostęp do różnego rodzaju aplikacji oraz urządzeń, które to umożliwią nam monitorowanie bicia serca dziecka w domu o dowolnej porze, przykładem takiego urządzenia jest między innymi detektor tętna płodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here